ISO 9001
A legismertebb nemzetközi ISO szabvány
ISO 9001 – a világ legismertebb minőségirányítási rendszerszabványa.
Az ISO 9001 szabványt több mint 1 millió szervezet fogadta el világszerte, és az Önéhez hasonló vállalkozások használják termékeik és szolgáltatásaik minőségének folyamatos nyomon követésére, kezelésére és javítására.
Ez egy nagyon hatékony üzletfejlesztési eszköz, amely biztosítja azt a keretet és útmutatást, amelyre szüksége van ahhoz, hogy folyamatosan megfeleljen az ügyfelei elvárásának, a kiemelkedően jó minőségnek, akár termékekről, akár egy szolgáltatásról van szó.
Az ISO 9001:2015 a jelenleg érvényes szabvány
Az ISO 9001 szabványt rendszeresen felülvizsgálják annak érdekében, hogy releváns és hasznos maradjon. A tipikus 6-8 éves frissítési ciklus szerint 2023-ra új verzióra számítottunk. Az ISO azonban nemrégiben bejelentette meglepetésszerű döntését, miszerint az ISO 9001:2015 most még változatlan marad.
A Nemzetközi Szabványügyi Szervezet (ISO) most először döntött úgy, hogy leghíresebb irányítási szabványát – az ISO 9001-et – változatlanul hagyja.
A döntést az ISO 9001 szabványért felelős műszaki albizottság 2020-ban végzett felhasználói felmérése alapján hozták meg.
Az ISO 9001:2015 változatlanságáról szóló döntés azt jelenti, hogy a szabvány következő szisztematikus felülvizsgálata 5 év múlva kezdődik. Tekintettel a felülvizsgálat befejezésének szokásos idejére, valamint a felülvizsgálat fejlesztési és jóváhagyási folyamatára, az ISO 9001 következő kiadása valószínűleg 2030-ban jelenik meg.
Az ISO műszaki bizottsága a felelős az ISO 9001 rendszeres felülvizsgálatáért. Az első, 1987-es megjelenés óta 4 átdolgozás történt. A legújabb verzió – ISO 9001:2015.
ISO 9001:1987: az ISO 9001 szabvány első kiadása egy katonai minőségi szabványból származott, és a gyártásra összpontosított. Valójában három variáció létezett a különböző üzleti tevékenységek körére: ISO 9001 a tervezéssel, gyártással és szervizeléssel foglalkozó vállalatok számára; ISO 9002 a termelésben és a szervizelésben részt vevő vállalatok számára; és ISO 9003 csak végső ellenőrzésre. Anélkül, hogy különbséget tettek volna közöttük, általában "ISO 9000"-nek nevezték őket.
ISO 9001:1994: az első revízió hozzáadta a megelőző intézkedés fogalmát, nem pusztán a végtermék megfelelőségének ellenőrzését. Az első kiadáshoz hasonlóan az 1994-es felülvizsgálat is megkövetelte a dokumentált eljárások betartásának bizonyítékát, ami gyakran felesleges bürokráciát eredményezett.
ISO 9001:2000: a 2000-es verzió az ISO 9001, ISO 9002 és ISO 9003 szabványokat egyetlen, univerzálisan alkalmazható szabvánnyá egyesítette, amely lehetővé tette a szervezetre nem érvényes követelmények kizárását.
A 2000-es kiadás az új struktúra mellett számos radikális változást vezetett be. Bevezette például a folyamatok és rendszerek fogalmát, illetve az integrált folyamatok kezelését. További figyelemre méltó változások a felső vezetés kötelező részvétele az új minőségirányítási rendszerben, a teljesítménykövető mérőszámok használata, valamint a folyamatos fejlesztés koncepciója.
ISO 9001:2008: a 2008-as felülvizsgálat csupán néhány új megfogalmazást és pontosítást vezetett be, új követelményeket azonban nem. Azokat a szervezeteket, amelyek helyesen értelmezték és alkalmazták az előző verziót, ez nem érinti.
ISO 9001:2015: a szabvány legújabb verziója bevezette az új magas szintű struktúrát és számos új és módosított követelményt tartalmazott, ezek közül a legfontosabb a kockázatalapú gondolkodás fogalma.
Az ISO 9001:2015 követelményei
Vannak kötelező és nem kötelező követelmények.
A kötelező követelményeknek eleget kell tenni, míg a nem kötelező követelményeket dokumentálási célból lehet benyújtani. Az ISO 9001:2015 szabványnak való megfelelőség megszerzéséhez a következő dokumentumokat kell benyújtani.
ISO 9001 Kötelező követelmények
- Dokumentumok és feljegyzések kezelése
- Monitoring és mérőberendezések kalibrálási jegyzőkönyvei
- Feljegyzések a képzésről, készségekről, tapasztalatokról és képesítésekről
- A termék-/szolgáltatási követelmények felülvizsgálata
- Feljegyzés a tervezési és fejlesztési eredmények áttekintéséről
- Feljegyzés a tervezési és fejlesztési inputokról
- A tervezési és fejlesztési ellenőrzések nyilvántartása
- A tervezési és fejlesztési változások nyilvántartása
- Az előállítandó termék és a nyújtandó szolgáltatás jellemzői
- Feljegyzések az ügyfél tulajdonáról
- Gyártás/szolgáltatásnyújtás változásellenőrzési nyilvántartása
- Nyilvántartás a termék/szolgáltatás elfogadási kritériumoknak való megfelelőségéről
- A nem megfelelőségek nyilvántartása
- Mérési eredmények monitorozása
- Belső ellenőrzési program
- A belső ellenőrzések eredményei
- A vezetőségi áttekintés eredményei
- A korrekciós intézkedések eredményei
ISO 9001 Nem kötelező követelmények
- A szervezet és az érdekelt felek kapcsolatának meghatározására szolgáló eljárás
- Eljárás a kockázatok és lehetőségek kezelésére
- Kompetencia és képzés
- A berendezések karbantartása, mérőberendezések
- Iratkezelési és iratellenőrzési eljárás
- Értékesítési eljárás
- A tervezési és fejlesztési eljárás
- A termelés és a szolgáltatásnyújtás eljárása
- Raktározási eljárás
- Eljárás a nem megfelelőségek kezelésére és a korrekciós intézkedésekre
- Eljárás a vevői elégedettség ellenőrzésére
- A belső ellenőrzés eljárása
- Menedzsment felülvizsgálati eljárás